عطاالله شریفی پنجشنبه 23 فروردین 1397 02:50 ب.ظ نظرات ()


هدایت تحصیلی همگام

 

 

 

 

هدایت تحصیلی همگام چیست ؟


مسعود شکوهی مدیرکل امور مشاوره و تربیتی وزارت آموزش و پرورش در گفتو گو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان گفت مدارس با آمادگی کامل برای بحث آزمون هدایت تحصیلی 97 دانش‌آموزان برنامه‌ریزی دارند و آزمون‌هایروانشناسی و مشاوره‌ای برای بحث آزمون هدایت تحصیلی دانش‌آموزانبرگزار می‌شود. مدیرکل امور مشاوره و تربیتی وزارت آموزش و پرورش اظهار کرد: امسالدو آزمون توانایی و رغبت برای دانش‌آموزان در نظر گرفته شده که پس از برگزاری تست آنلاین هدایت تحصیلی نتایج مورد ارزیابی قرار می‌گیردو در این راستان در برخی مناطق در روزهای پایانی اسفند این آزمون برگزار شد و به طورکلی از ابتدای امسال برای تمامی دانش‌آموزان این آزمون‌ها اجرا می‌شود. برای انجاماین آزمون باید وارد سایت هدایت تحصیلی پایه نهم شد.

 

 

فرم یا نمونه برگ هدایت تحصیلی پایه نهم


آموزش‌وپرورش امسال برای سامانه هدایت تحصیلیپایه نهم دو نمونه برگ شماره 6 و 7 را تهیه کرده است که در فرم شماره 6 براساسبررسی‌های مشاوره‌ای، آزمون‌های استعداد و رغبت، نظر دانش‌آموز، نظر معلمان و خانواده،اعلام می‌شود که  دانش آموز به کدام رشته برود،طبق اعلام مسئولان آموزش‌وپرورش فرم شماره 6 توصیه‌ای بوده و هیچ اجباری برای ورودبه رشته خاص ندارد.

فرم شماره7 که براساس نمرات سه سال دوره اول متوسطه تهیه شده، الویت‌هایدانش‌آموز را  به ترتیب در رشته‌های مختلف تعیینکرده است و براین اساس دانش‌آموزان به گروه‌های «الف»،«ب»، «ج» و «د» تقسیم شده‌اندکه گروه «الف» در اولویت ثبت‌نام قرار دارد. به عنوان مثال اگر دانش‌آموزی در رشتهتجربی اولویت «ج» را کسب کرده باید منتظر بماند دانش‌آموزان گروه‌های «الف» و «ب» ثبت‌نامکنند و اگر ظرفیت خالی ماند، می‌تواند رشته تجربی را انتخاب کند. نمونه فرم هدایت تحصیلی پایهنهم را می توانید از طریق لینک ما مشاهده کنید.

 

 

 

 

 

سایت هدایت تحصیلی وانتخاب رشته پایه نهم


هدایت تحصیلی را می توان راهنماییو مشخص کردن یک مسیر برای ادامه تحصیل در رشته های مختلف تعریف کرد که بر اساس آن دانشآموزان بتوانند آگاهانه شاخه و رشته های هدایت تحصیلی خود را انتخاب کنند.

انتخاب رشته پایه نهم حتما باید بر اساس  توانایی، علاقه،بازار کار و آینده نگری انجام شود و نباید هیچ اجباری بر دانش آموز به سمت رشته هایخاص وجود داشته باشد. هر چند که باید دانش آموز در بعضی درسهای رشته انتخابی، حداقلنمره تعیین شده را کسب کند در غیر اینصورت ثبت نام دانش آموز در اولویت های چهارگانهصورت می گیرد. نمونه سوالات آزمون هدایت تحصیلی رامی توانید از طریق لینک ما مشاهده کنید.

 

سال تحصیلی 97-98 یک سال متفاوتی خواهد بود چون که براساس اطلاعات منتشرشده از لحاظ انتخاب افراد شاهد افزایش ظرفیت هایی که اعلام شده هستیم.

 

 

 

 

 

 

تاثیر انتخاب رشته دبیرستان در آینده دانش آموزان


در روزگار فعلی ادامه تحصیل دانش آموزان تا گرفتن دیپلم ( یا پیش دانشگاهی) عادی و فراگیر شده است . پس سال هایی که هر روزش را با تاثیر انتخاب رشته دبیرستانحداقل 2 الی 3 سال است . اما بعد از آن چه ؟ با وجود اینکه تغییر رشته از دیپلم بههر رشته دیگری مجاز است ولی آنچه که در سال های گذشته دیده ایم کمتر افرادی را می توانیافت که سراغ این کار می روند. عمده دانش آموزان در رشته دبیرستان خود وارد دانشگاهشده و ادامه تحصیل می دهند . ادامه تحصیلی که در سال های قبل به تحصیلات تکمیلی یعنیکارشناسی ارشد و دکتری هم کشیده می شود . پس از آن هم انتظار ها از هر فردی استفادهمالی ( یا به عبارت بهتر استفاده عملی ) از تحصیلاتش است که همه را به سمت بازار هایکار رهنمون می کند . پس عملا رشته ای که در دبیرستان انتخاب می کنیم نه تنها در دانشگاهبلکه در تمام سال های کاری زندگی مان هم همراهمان هست . این قسمت خوب و روشن ماجراست. روی دیگر داستان این است که در سال های گذشته شاهد این اپیدمی هستیم که بیشتر افراددر شغل هایی مشغول به کار می شوند که کمترین ارتباط را با رشته تحصیلی دانشگاهی آنها دارد . و این خود معضل بزرگ تری است که تا حد زیادی به همین انتخاب های دبیرستانو کنکور ما مرتبط هست . پس اگر قرار است که سال های آینده زندگی خود را در مسیر درستپیش برویم و هیچ گاه از تصمیمی که گرفته ایم پشیمان نشویم مهم است که وسواس کافی درسامانه معرفی رشته های انتخاب رشته دبیرستان به خرج دهیم و براساسآنچه که حس می کنیم بیشترین تطابق را با ما و روحیات ما دارد تصمیم گیری کنیم .

 برای دریافت برنامه ریزی مناسب برای قبولی در آزمون تیزهوشان نهم بر روی لینک رنگی کلیک نمایید.

 

 

 

 

 

راههای ارتباطی با کارشناسان و مشاوران درخت دانش

 

شماره تماس: 9099072943

 

کانال تلگرام: http://t.me/derakhte-danesh

اینستاگرام: سامانه مشاوره تحصیلی درخت دانش

 

به امید موفقیت داوطلبان پر تلاش ایران عزیز